
Jag har alltid sagt att det är väldigt ovanligt med antisemitism bland svenskar. Av alla hundratusentals kommentarer jag fått här i år har färre än tio varit antisemitiska, och de flesta av dem har varit på engelska.
Men jag hamnade i en Twitterdiskussion igår. Ett par, tre stycken riktiga antisemiter som skrev på vad jag kunde bedöma flytande svenska och under helsvenska nicks trillade in, så jag tror inte det handlar om så kallad ”importerad antisemitism”.
Jag blev rätt paff.
Exempel:
”Det ”rättfärdiga” dödandet för det kommande stor-israel. De blinda kommer snart se vad judarna sysslar med.”
Så i samma trådar där en lång rad högersvenskar (av den sorten som annars gnäller över att vänstern alltid drar rasistkortet) kallade mig ”antisemit” fick jag också sitta och förklara för flera andra personer att det inte alls är ok att blanda ihop det judiska folket med Israel.
Hur hamnade vi här?
Och vad kan vi göra åt det?

Lämna ett svar