Teodorescus slagsmål

Så jag delar ju inte åsikter med vare sig V eller Alice Teororescu Måwe. Jag har med andra ord ingen häst alls i racet. Det kvittar mig helt vem som var skyldig.

Men låt oss förihelskotta få se övervakningsfilmen! Annars kommer detta aldrig att ta slut. Just nu finns två versioner där den ena är helt skyldig och den andra helt oskyldig i båda fallen.

Detta är vad jag uppfattat ur min ögonvrå:

V-nissan började med att filma Måwe. Får man det i lokalerna? Jag tror det. Men det känns inte som särskilt professionellt om man inte representerar media.

ATM tog då upp sin kamera och filmade V-nissan. Lite barnslig eskalering för en folkvald. Men inte i sig fel.

Hon blev då arg och sträckte sig efter Måwes telefon, vilket isf förstås innebär att hon var först att begå ett formellt övergrepp. Så jag förstår varför talmannen anser detta.

Men om det är så att V-nissan har armar fulla med rivsår och blåmärken känns inte Måwe helt oskyldig.

Jag har fostrat sex barn genom de åldrar där handgemäng normalt uppstår. Alltså mellan människor *host* under typ tolv. Mmm.

Jag har separerat kivande par säkert tusentals gånger.

Och ja, jag skäller mest på den som först gick över gränsen och blev fysisk, men givet vad som framkommit hittills hade även Måwe skickats på time-out.

Lämna en kommentar