Den förste januari börjar vi alla skriva på ett helt nytt blad. Det är alldeles vitt, och fyllt av möjligheter.
För mig handlar det om att ta nya och spännande steg inom de områden jag fokuserar på, nämligen författarskap, utgivning och management consulting.
Författarskap
Spänningsroman Cuprum blir färdigskriven under januari. Det är plågsamt, men meningsfullt, att dyka djupt in i den främlingsfientlighet som växer som en infektion i Sverige.
Ytterligare en faktabok, denna gång med teknisk och företagsstrategisk inriktning, påbörjas under januari, i samarbete med en synnerligen kompetent medförfattare. Jag berättar snart mer om den.
Förläggarverksamheten
På förlaget Lindia har vi flera intressanta författare på väg in med utgivning av böcker som vi tror kommer att bidra till nya insikter och tankar hos sina läsare. Vi planerar att gradvis utöka utgivningen till ungefär 12 böcker om året, men utan att ge avkall på kvaliteten.
Management Consulting
Som management-konsult har jag flera spännande samarbeten och uppdrag på gång, och ser fram emot att lära känna nya kollegor. Är lite hemlighetsfull just nu, men det klarnar snart.
Så önskar jag alla ett Gott Nytt 2014!