Kan man kalla morden i Libanon för terrordåd?

Jag kallade igår Israels mord på civila i Libanon för ”terrordåd” enligt principen ”det är lika fel som 7 oktober”, och ett antal personer hävdade att jag har fel.

Här är samtliga argument (se länk till Facebook i blogginlägget):

1. ”Du är mycket orättvis mot de kristna och de irreliska människorna. Du bara stöder Islam och muslimerna. Det är just det som gör mig upprörd. You are a very good spokeswoman for the Islamisk people. Förstår du.”

– Hade vi använt samma måttstock hade jag inte behövt ”stödja muslimerna och islam”. För övrigt finns det förstås inte bara muslimer i Libanon och Palestina.

2. ”En normalbegåvad människa som inte är helt behärskad av känslor kan se skillnad mellan kollateral skada i krig och terrordåd”.

– ”Vad bra. Då kan du upplysa oss alla här om varför Hamas begick ett terrordåd 7 oktober, men inte Israel i Libanon.”

[Inget svar]

3. ”Vissa är kanske upptagna med att fördöma det decennier långa förtrycket av kvinnor i Iran? Som förvisso funnits i regionen innan koranen skrevs. Men den sortens förtryck är väl något du stöttar. Det ska inte vara samma måttstock. För grannländerna är definitivt värre efter ”revolutionerna”. Så.”

– Ok, så argumentet för att inte kalla morden i Libanon för terrordåd är att det finns kvinnoförtryck i Iran.

4. ”Det är Hezbollah som återupptagit kriget mot Israel. Varför stödjer du terroristerna?”

– Lite komiskt att varje person som inte har svar på frågan istället fokuserar på att jag ”stödjer” muslimer/terrorister/kvinnoförtryckare.

5. ”Men är inte starten här att Hezbollah började skjuta raketer igen och liknande mot Israel… och Israel nu ger sig in i Beirut där Hezbollah antas ha både förråd, ledningscentraler och andra militära strukturer?”

– Det är deras motivering. Och Hamas’ motivering var att attackera baserna (vilket är fullt legitimt enligt FN), döda fiendesoldater (också fullt legitimt även om många räknar soldaterna som offer för terrordåd) och ta fångar som kan utbytas mot palestinska fångar, vilket inte är legitimt, men även Israel har fängslat oskyldiga, så igen. Vilken är skillnaden?

6. ”Hizbollah började skjuta raketer mot Israel igen, officiellt som en sympatihandling för Iran.”

– Och Israel har i alla år sedan de lämnade Gaza attackerat Gaza från luften, via gränsen (genom att skjuta bl a barn) och via fysiska räder.

7. ”Nej. Inget terrordåd. Det är inte terrorirism bara för att du inte håller med Israel.”

– ”Så då får du förklara skillnaden mellan 7 oktober och Israels agerande på Västbanken och i Libanon.”

– ”Är det lönt? Du har ju redan bestämt dig för att Israel är terrorister och alla som dödar judar i ett heligt krig är frihetskämpande hjältar.”

– ”Du får gärna låta bli om du saknar argument. Jag har dock rätt många läsare, så även om du upplever att jag inte är mottaglig kan du ju övertyga andra. Go for it!”

[Inget svar]

8. ”Vad var din röst när Iranska regimen mördade 40000 ungdomar!!! Då minsann håller ni käften!🤮🤮🤮”

9. ”Innan Iranstödda Hizbollah började ockupera södra Libanon hade Libanon kristen majoritet. Var är alla fördömanden?”

10. ”Hur många raketer och missiler avlossas från Israels grannländer varje vecka och månad?”

11. ”No Jews no news!🤮”

12. ”Varför började Hishbolla skjuta, de vet vad som händer?”

13. ”VI TAR DET IFEN. HIZBOLLAH ÄR ETT TERRORISTGÄNG SOM STÖDJER REGIMEN I IRAN”

14. ”Wow, what a distortion of reality! Maybe you can explain to me why Lebanon started launching hundreds of missiles and rockets every day? Want to explain to the parents of these children who were murdered by a single missile why you expect Israel not to protect them?”

15. Bilden ovan.

Vilken kommentar 1-15 anser ni bäst motiverar varför Israel inte begått terrordåd i Libanon?

#AnvändSammaMåttstock

#IsraelLibanon2026


Följ diskussionen på Facebook:

Israels terrordåd i Libanon

Katolske Fader Pierre al-Rahi, näst längst till vänster, mördades i förrgår i ett israeliskt terrordåd i Libanon, där de sköt med en stridsvagn på ett hus där han vistades. Totalt har Israel mördat 570 civila i Libanon, varav 86 barn.

Vi tar det igen.

Israel har bara de senaste dagarna begått ett terrordåd som motsvarar ett halvt 7 oktober bara i Libanon.

Då räknar vi inte ens Gaza och Iran.

Var är alla fördömanden?

#AnvändSammaMåttstock

#IsraelLibanon2026


Följ diskussionen på Facebook:

Hamas’ ”mänskliga sköldar”

Någon drog upp det gamla argumentet att Hamas använder ”mänskliga sköldar”. Det är förstås ytterligare ett av de där påståendena som är obevisade, och som vi förväntas bara acceptera, för annars är vi ”Hamas-supportrar”.

Och det spelar roll.

Om det går att visa att de gör det är inga av de tiotusentals mördade barnen i Gaza Israels fel, och dessutom bidrar det till dehumaniseringen av palestinier. ”De är så omänskliga att de offrar sina barn! Vad ska stackars Israel göra?!”

Jag använder bara min gamla vanliga regel: för varje anklagelse, vänd på situationen. Om du inte hade dragit exakt samma slutsats om situationen var den omvända är det hyckleri.

1. Så när jag frågade efter bevis fick jag denna bild. Den är tagen 2017 i Gaza och visar en militärparad.

Vänd på situationen: En snabb googling på ”US military parade with children” ger 81 miljoner träffar.

2. Vi minns Al-Shifa Hospital, där IDF attackerarade i mars 2024, fick massor av kritik och hävdade att sjukhuset var en mänsklig sköld. Jag tänker inte gå in på detaljer – googla gärna ”al-shifa human shields”, men vad det kokar ner till är att medier inte fick se de överväldigande bevis IDF påstod sig ha hittat, utan förväntas tro på IDFs ord.

Vänd på situationen: Om Hamas säger att något gäller, tror du dem då? Om inte ska vi förstås inte heller ta IDFs ord för sanning, särskilt inte med tanke på hur mycket de ljugit om. Vi fick se bilder på vapen som påstods finnas under sjukhuset, men ingen mer än IDF var närvarande när de togs.

3. ”Men Hamas har byggt terrortunnlar under bostadshus och sjukhus!”

Vänd på situationen: Israeliska sjukhus med mera har förstås också tunnlar under sig. Vi kallar dem inte ”terrortunnlar” utan ”tunnlar”.

Jag utmanar dig som fortfarande tror att de döda barnen i Gaza beror på att de var ”mänskliga sköldar” att lägga fram ett bevis som du även hade trott på om Hamas framfört det. Ett som står på egna ben, utan att vi förväntas lita blint på IDF. Hint: Det finns inga. Noll.

Lägg till detta att Israel sedan krigets start förbjudit dem som hade kunnat bidra till att belägga detta, om det var sant, dvs internationella journalister, från Gaza. Gör man så om man har sanningen på sin sida? Vill man inte ha oberoende vittnen?

#AnvändSammaMåttstock

Och jag vill gärna slå ett slag för Bill Burrs klockrena beskrivning:

”They’re using kids has human shields!”

”Well you gotta work around that! If I’m mad at my neighbor and I want to beat the sh*t out of him and he’s holding a baby, I wouldn’t punch him through the baby! You throw a hook, you sweep the legs, you do it on the lawn so the baby bounces off the grass!”


Vita huset postar Call of Duty-klipp

Många i Gen Z, som ju växt upp med de datorspel vi Gen X:ers först upplevde som vuxna, älskar Trumps krig. De lägger upp klipp från bomber som faller i Iran blandade med klipp från deras spel.

Och Vita husets officiella Twitterkonto gör likadant.

I kid you not.

Vita huset postar klipp från Iran blandade med Call of Duty.

Många har ju varnat länge för att spelande skulle skapa en generation psykopater som går ut och mördar folk willy-nilly. Så har det inte blivit. Krigsromantisering har funnits genom hela mänsklighetens historia, och de flesta av våra barn klarade att spela krigsspel och ändå växa upp som empatiska människor.

Det problematiska med vad som händer nu är dehumaniseringen av muslimer – främst iranier och araber. De är inte människor utan onda och ska besegras, och Trump är en sorts alpha-male nutids-Mussolini som obarmhärtigt och beslutsfast krossar dem.

Detta krig startades utan anledning, eller, om man så vill, av ett halvdussin spretiga och motsägelsefulla skäl, och nu har det eskalerat till en ohanterlig fed-after-midnight gremlin.

Och då blir lösningen att istället för att ha ett övergripande skäl kopplat till målsättning och en tydlig strategi för hur målet ska nås och ”definition of done” har man ett smörgåsbord med olika skäl, så alla kan välja själva.

Har du familj i Iran? Vi krigar för att befria dem!

Är du pro-Israel? Vi slåss för att rädda er!

Är du kristen fundamentalist och övertygad om att detta är de yttersta dagarna? Detta är ett heligt krig!

Är du orolig över forever-wars? Vi krigar för att slippa ett i framtiden!

Orolig för nukes? De var bara en vecka bort från att ha dem och vi krigar för att rädda världen!

Hatar du muslimer? Vi mördar dem åt dig! Kolla hur coolt det ser ut när de dör!

#IsraelUSIranKrig2026


Följ diskussionen på Facebook:

Lindseys älskade krig

Lindsey Graham, senator från South Carolina, och en av USAs genom tiderna största stridshökar, till Maria Barteromo på Fox News:

”Jag letar inte efter en rättvis strid, om vi hamnar i en strid vill jag vinna den, och jag vill vinna den snabbt. Ser du den här hatten? ”Befria Kuba”. Håll utkik! Kubas befrielse är här! Det är bara en tidsfråga nu. Ser du den här hatten? ”Make Iran Great Again”. President Trump sa att det enda sättet att göra Iran stort är att folket tar över.

Vi marscherar genom världen, vi rensar ut de onda, vi kommer att ha relationer med nya människor som kommer att göra oss rika och välmående, och säga att ”jag aldrig har sett någon liknande”. Det här är Ronald Reagan Plus.

Donald Trump återställer världen på ett sätt som ingen kunde ha drömt om för ett år sedan. Han är den största överbefälhavaren genom tiderna. Vår militär är den bästa genom tiderna. Iran går under och Kuba är nästa.”


Så låt mig bara vara supertydlig: Han säger inte detta till det amerikanska folket. Han säger det till Trump. Han vet att han ser honom och suger åt sig av alpha-male-retoriken.

Det som händer nu trodde jag skulle hända förra mandatperioden. Jag vet det, för jag skrev det. Och det var faktiskt inte så långt ifrån flera gånger. Först var det Nordkorea, sedan Iran. Men av olika skäl, främst tillfälligheter, gick det bra.

Den här gången har hökarna satt sig i en ring runt honom och släpper inte in några fredsduvor.


Detta inlägg på Facebook

Felicia försvann … inte

Israels TV-bolag KAN har lämnat in en protest till Eurovision om Felicias uttalande om att hon inte anser att Israel borde få delta.

Och vad ska de göra? Diskvalificera henne? Reglerna är för flummiga för en sådan åtgärd imo.

Lek med tanken att Israel, efter att flera länder hoppat av för att de inte vill ha ett land som begår brott mot mänskligheten med, faktiskt lyckas diskvalificera Sverige. Vad tror de de vinner på det? Tror de Eurovision blir mer pigga på att ha dem med nästa år?

Än värre om Israel vinner, vilket de mycket väl kan göra eftersom många stödröstar på dem. Händer det tror jag ärligt talat tävlingen går sönder.

Svenska kommitéen mot antisemitism (SKMA) har samtidigt skrivit ett argt brev för att SVT visade ett inslag med Tucker Carlson, som presenterades som ”MAGA-höger”, i ett försök att förklara det jag brukar ta upp om den splittrade amerikanska högern.

Vad var felet?

Jo, de skulle istället ha kallat honom ”högerradikal”. Och de borde ha sagt att han intervjuat Nick Fuentes och Candace Owens, som uttalat sig antisemitiskt. Det är sant. Han har även intervjuat Putin, som uppenbarligen är en massmördare. Inget av detta är relevant för ämnet.

De är dessutom upprörda över att Aktuellt kallade den kristna sioniströrelsen i USA för ”apokalyptisk sionism”, eftersom ordet ”sionism” kan betyda olika saker. Sure. Men de kallar sig ju själva för ”kristna sionister”, så vilket ord ska man då använda? Även ”socialism” kan betyda olika saker, men om någon kallar sig ”kristen socialist” är det ju konstigt att underkänna den benämningen. Folk är vad de kallar sig, menar jag.

Jag har redan tappat respekten för ADL, och nu ryker snart SKMA också.

När alla argument är slut handlar tydligen allt om att tysta ner.

#EurovisionGate2026


Detta inlägg på Facebook